50 rocznica I Komunii Świętej

Dziś w naszej parafii w czasie Uroczystej Eucharystii o godzinie 11.00 obchodziliśmy 50 rocznicę Komunii Świętej. Mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr Heinz Wieczorek, który 50 lat temu - jako wikariusz naszej parafii - przygotowywał dzisiejszych Jubilatów do tego  wydarzenia.
Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowali także: ks. Proboszcz Eugeniusz oraz nasz Rodak ks. Waldemar Klatzka.

Dzisiejsi Jubilaci - to komunijny rocznik 1968. Wówczas w naszej parafii do I Komunii świętej przystąpiło 343 dzieci: 186 chłopców i 157 dziewczynek. Dziś wielu z nich przybyło do naszej świątyni nie tylko z terenu naszej parafii, ale z różnych stron świata, aby wspólnie dziękować Bogu za ten największy z cudów i najważniejszy z Bożych darów - że Bóg pozostał z nami na zawsze i stał się pokarmem dla naszych dusz.
Po Eucharystii przy grobach kapłańskich na cmentarzu modlono się także za ówczesnego proboszcza ks. Bogusława Deyka oraz wszystkich kapłanów i bliskich, których Bóg postawił na drodze życia Jubilatów.

50 rocznica Komunii Świętej to także doskonała okazja do wspólnego świętowania po Eucharystii - do spotkania i wspomnień przy stole.

Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy, wypowiadając słowa do Apostołów: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje” (Mt 26,26), czytelnie wskazał na postawę, jaką powinni przyjąć wierzący podczas każdej Mszy Świętej. Pan Jezus nie użył bowiem zwrotu „bierzcie i patrzcie”, „bierzcie i trwajcie” czy też jeszcze innych słów. Fakt ten wskazuje jednoznacznie, że to, co zostaje złożone w ofierze Bogu, to znaczy Chrystus pod postaciami chleba i wina, jest równocześnie pokarmem dla tych, którzy uczestniczą w Najświętszej Ofierze. Komunia Święta jest wielkim Darem dla człowieka. W niej udziela się wiernym bez reszty i całkowicie sam Jezus Chrystus, z całym bogactwem swoich łask i darów. Święta siostra Faustyna Kowalska napisała, że gdyby aniołowie mogli zazdrościć [ludziom], to by to czynili w odniesieniu do możliwości przyjmowania Komunii Świętej. (zob. Dzienniczek, 1806).

Mistrzowie życia duchowego wskazują między innymi na osiem skutków przyjmowania Komunii Świętej. Są to: zjednoczenie z Chrystusem; zjednoczenie z Trójcą Świętą; stworzenie wspólnoty wiary z innymi; pomnożenie łaski uświęcającej; wzrost miłości; zgładzenie grzechów; zaczerpnięcie ze źródła mocy; spotkanie z Chrystusem. Różni teolodzy wymieniają jeszcze inne owoce Komunii Eucharystycznej. Komunię Świętą nazywają oni pokarmem duszy, chlebem niebieskim, lekarstwem na nieśmiertelność, formą przebywania Boga w człowieku i człowieka w Bogu czy też mistycznymi zaślubinami duszy z Bogiem. Choćby z tych nazw można zarysować bardzo konkretne działanie, które sprawia Komunia Eucharystyczna.

W naszej parafii tradycja obchodzenia 50 rocznicy I Komunii Świętej rozpoczęła się w roku 1993 i została wprowadzona przez naszego ks. Proboszcza Eugeniusza Kozoka przy wsparciu pomocy i rad właśnie ks. dra Heinza Wieczorka. Była to więc także Jubileuszowa, bo 25 taka uroczystość.

Niech to wspólnie przeżywane corocznie od ćwierćwiecza świadectwo wiary będzie dla nas wszystkich refleksją i mobilizacją do częstego korzystania z tak wielkiego daru Eucharystii.