Cel: usługiwanie podczas Mszy świętych i nabożeństw
Opiekun: ks. Joachim Koza
Spotkania: sobota, godz. 9:00

Ceremoniarze: Marcin Osmańczyk, Paweł Kocybała, Dariusz Ogiolda, Wiktor Smolnik
Patroni i Orędownicy: św. Tarsycjusz, św. Dominik Savio, św. Stanisław Kostka, św. Jan Berchmans, św. Alojzy Gonzaga
Święto Parafialne: I Niedziela Adwentu

Kto to jest ministrant?

Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Łacińskie słowo "ministro, ministrare" znaczy "służyć, usługiwać". Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo "ministrant" wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej. Zatem ministrant usługuje kapłanowi, gdy przygotowany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do sprawowania ofiary Mszy świętej. Ministrant jest również tym, który niesie znaki, czyli pewne określone przedmioty, które w liturgii są niezbędne. One to przedstawiają i wskazują zebranym ludziom inną rzeczywistość. Ponadto ministrant jest także tym, który sam powinien być wyraźnym znakiem, a mianowicie, poprzez służenie winien wskazywać, iż każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii oraz wszystkich wiernych. Strój liturgiczny ministranta , podobnie jak szaty kapłana podczas sprawowania liturgii, pokazują wierzącym, ze zgromadzenie w Kościele nie jest zwyczajnym zgromadzeniem, lecz jest szczególną wspólnotą wierzących w Chrystusa. Uczestniczyć w liturgii jest równoznaczne z tym, iż trzeba współdziałać i współtworzyć ją, czyli trzeba się w pełni zaangażować.

Chłopców, którzy chcą służyć Panu Bogu przy ołtarzu, serdecznie zapraszamy do powiększenia Liturgicznej Służby Ołtarza!

Parafialna Drużyna Ministrantów i Lektorów

Lista młodzieńców i chłopców należących do Liturgicznej Służby Ołtarza:

Dorośli Lektorzy

Paweł Komandzik

Alan Siuda

Kandydaci

Czekamy na chłopców, którzy mają pragnienie zostać ministrantami!

Czas próby przed kandydaturą

Jeśli chcesz zostać ministrantem:

1. Porozmawiaj o tym z Rodzicami (poproś, aby towarzyszyli Ci na drodze przygotowania na ministranta).

2. Powiedz o tym księdzu proboszczowi lub księdzu wikaremu (oni przekażą Ci informację, jak będzie wyglądało Twoje przygotowanie na ministranta).

3. Przyjdź na zbiórkę ministrantów (za paroma wyjątkami, odbywa się ona w kościele, w soboty, o godz. 9:00).

4. Uzupełnij w ciągu miesiąca "Kartę Motywacji" (otrzymasz ją od księdza opiekuna ministrantów).

5. Przygotuj się na przyjęcie do grona kandydatów (pomoże Ci w tym dorosły lektor, który będzie od tego momentu Twoim animatorem).

♦   ministranci uhonorowani tytułem i odznaką wzorowego ministranta i lektora.