Czekają nas wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej

W naszej Wspólnocie Parafialnej mija czas działania przedłużonej już kadencj Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Wybory nowej Rady odbędą się w niedzielę 27 marca 2011 roku. KARTY  WYBORCZE  - będą wyłożone w kościele w niedziele - 20 i 27 marca 2011 roku. Prosimy o zastanowienie się kto powinien wejść do Rady Parafialnej.

Obwieszczenie o Wyborach do Parafialnej Rady Duszpasterskiej

W roku 2008 w większości parafii naszej diecezji zakończyła się III kadencja działalności Parafialnych Rad Duszpasterskich. Ks. Bp Ordynariusz przypominał i zarządzał przeprowadzenie w 2008 roku nowych wyborów do Parafialnych Rad Duszpasterskich. Wobec powyższego zarządzenia Ks. Biskupa, jako proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Bytomiu – Stolarzowicach, pismem Nr. L.Dz. 5/09, z dnia 10 stycznia 2009 r. wystąpiłem do Ks. Biskupa Ordynariusz Jana Wieczorka z prośbą o przedłużenie kadencji Parafialnej Rady Duszpasterskiej przy Parafii Chrystusa Króla Bytomiu – Stolarzowicach, do czasu zakończenia prac związanych z remontem dachu kościoła i probostwa. Prośbę motywowałem faktem, że aktualni Członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej uczestniczyli we wszystkich przygotowaniach, jak i w podejmowaniu wielu decyzji związanych z przeprowadzeniem remontów dachów na budynkach parafialnych. Prosiłem, by kadencja Radnych trwała aż do zrealizowania powyższego dzieła w 2010 roku. W odpowiedzi nasza parafia otrzymała pismo Ks. Biskupa Ordynariusza Nr. 287/09/L z dnia 4 lutego 2009 r. wyrażające zgodę na przedłużenie kadencji Parafialnej Rady Duszpasterskiej do roku 2010.
W roku 2011 Parafia Chrystusa Króla w Bytomiu - Stolarzowicach zobligowana zostaje do przeprowadzenia wyborów do Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

Termin wyborów do Parafialnej Rady Duszpasterskiej wyznaczamy na niedzielę 27 marca 2011 roku.

KARTY  WYBORCZE  - będą wyłożone w kościele w niedziele -

20 i 27 marca 2011 roku.

ODEZWA BISKUPA  GLIWICKIEGO   W SPRAWIE  WYBORÓW
DO  PARAFIALNYCH  RAD  DUSZPASTERSKICH

We wszystkich naszych parafiach odbędą się wybory do Rad Duszpasterskich. W świetle nauki Soboru Watykańskiego II Kościół jawi się jako wspólnota, w której każdy wierzący aktywnie współdziała w Chrystusowym dziele zbawienia. „To, że chrześcijanie są 'członkami' Kościoła w niczym nie umniejsza faktu, że każdy z nich jest istotą Jedyną i niepowtarzalną'; wręcz przeciwnie, zapewnia i pogłębia sens owej jedyności i niepowtarzalności każdego jako źródła bogactwa i różnorodności całego Kościoła. Wszak Bóg w Jezusie Chrystusie każdego wzywa jego własnym imieniem' — pisze Ojciec św. Jan Paweł II w Adhortacji o roli świeckich w Kościele (ChL 28). Z różnorodności osób i funkcji w Kościele i z tej samej godności wszystkich, płynącej ze chrztu, wynika zasada współodpowiedzialności za Kościół, Od tej odpowiedzialności nikt nie może się czuć zwolnionym. „Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności' (ChL 3). Podstawowym miejscem zaangażowania świeckich w budowaniu Kościoła jest parafia, która ma być „rodziną Bożą,  ożywioną  duchem jedności'   oraz  „domem  otwartym  dla  wszystkich   i   gotowym   służyć  każdemu' (por. ChL 27). Jest to zarazem jedno z podstawowych założeń Parafialnych Rad Duszpasterskich. Rady Duszpasterskie powinne być wyrazicielami opinii wspólnot parafialnych i pomocą dla księży zatrudnionych w duszpasterstwie. Reprezentują one wspólnotę parafialną hierarchicznie uporządkowaną i dlatego w ich działaniach powinna wyrażać się harmonia między zasadą hierarchiczności, a zasadą wspólnotowości. Rady nie są organami władzy, lecz organami pomocniczymi i doradczymi dla duszpasterzy, aby mogli lepiej i skuteczniej wypełniać swoje obowiązki kapłańskie i pasterskie. Zachęcam Was byście w sposób odpowiedzialny wybrali do nowych Rad Duszpasterskich ze swoich wspólnot ludzi, którzy są Wam znani ze swojej jednoznacznej postawy katolickiej i ze swego zaangażowania w życie parafii. Niech nowo wybrane Rady Duszpasterskie służą budowaniu jedności Kościoła w sprawiedliwości i miłości, aby coraz bardziej jaśniała Ewangelia Jezusa Chrystusa, która - dana jest ku zbawieniu każdego człowieka.

+ Jan Wieczorek
   biskup gliwicki

Gliwice, dnia 28 grudnia 1992 r.