Święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego

W niedzielę Chrztu Panskiego 7 stycznia 2018 roku w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach odbyły się święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego. Były to pierwsze święcenia biskupie w gliwickiej katedrze.

Głównym konsekratorem był biskup gliwicki Jan Kopiec, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio , oraz metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Obecnych było także 10 innych arcybiskupów i biskupów.

W czasie liturgii odczytana została treść bulli nominacyjnej papieża Franciszka, w której Ojciec Święty napisał m.in. „Umiłowany Synu, prosimy Ducha Świętego, który ustawicznie odnawia Kościół, aby podtrzymywał Twą gorliwość obfitością duchowej łaski, a Ciebie zachęcamy, abyś jednomyślnie współpracował z Pasterzem gliwickiej trzody i prezbiterami, by jak najbardziej zadbać o obecne i przyszłe dobro diecezji”.

Homilię wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec, który odniósł się w niej do przeżywanego właśnie w kościele święta Chrztu Pańskiego i wydarzenia święceń biskupich: "Bądź naszą radością w wielkim wysiłku przekonywania dzisiejszego człowieka, że każdy ma szansę znaleźć Pana, który go uwolni od ciężaru win i zagubienia. Wnoś aktywną zachętę, byśmy wszyscy tworzyli wspólnotę ludzi szczęśliwych, odnajdujących swoje wezwanie do otrzymania nadprzyrodzonych darów" – mówił do nowo wyświęcanego biskupa. Przypomniał także historię Kościoła i rozwój wiary na tej ziemi: "Kiedyś przed tysiącem lat była tu jedna wielka diecezja ze stolicą biskupią we Wrocławiu. Dzisiaj są dwie metropolie oraz 6 diecezji, m.in. nasza diecezja gliwicka. (...) Ukochaj, Andrzeju, ten Kościół gliwicki jeszcze bardziej niż dotychczas. Ceń swoje wyniesienie i odpowiadaj Kościołowi świętemu swoim zaangażowaniem, byś szukał tylko tego, co wzmocni ścieżki proste, wyznaczone przez Pana".

Pod koniec uroczystości głos zabrał abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Przywołał myśl kard. Jorge Bergoglio, który na krótko przed tym, jak został papieżem, powiedział: „Jezus odpoczywa w poczuciu bycia ukochanym Synem”. Nawiązał także do zawołania nowego biskupa - Jezus jest Panem. "Niech to przeświadczenie, które również teraz wybrałeś sobie jako motto biskupiej posługi, daje ci wewnętrzne ukojenie i duchową siłę. A od trudów posługi odpoczywaj w poczuciu bycia ukochanym dzieckiem Boga. I tę nadzieję radośnie wzbudzaj w sercach tych, których będziesz spotykał".
Odczytano także list gratulacyjny, a biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski złożył życzenia w imieniu całego Episkopatu oraz list przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - arcybiskupa Stanisława Gądeckiego .

Po życzeniach składając podziękowania i dzieląc się swoją radością z przyjętych święceń przemówił bp Andrzej Iwanecki: "Czyje serce nie byłoby przejęte w takiej chwili? Niebo dotyka ziemi. Ja też jestem bardzo przejęty. Ale wyciszam się i napełniam pokojem, gdy pomyślę o Jezusie. Kiedy pomyślę, że On patrzy na mnie i na was z wielką miłością i życzliwością, że jest blisko.