Pomoc trędowatym

Dzisiaj – w niedzielę 28 stycznia – w Światowym Dniu Trędowatych, Kościół modli się i wspiera dotkniętych tą chorobą, która nadal, mimo wieloletnich zabiegów, zbiera obfite śmiertelne żniwo.

W naszej parafii gościmy przedstawicieli Ruchu Maitri, którzy po Mszach świętych dzielą się z nami swoją troską o potrzebujących w krajach misyjnych i prowadzą zbiórkę ofiar dla ośrodka w Jeevodaya w Indiach oraz różańców i krzyży na misje. Otwórzmy szeroko nasze serca na wsparcie najuboższych naszych sióstr i braci zarówno poprzez wsparcie materialne jak i dar naszej modlitwy, także za tych, którzy im na codzień posługują.


Charyzmatem ruchu jest wyrażona czynem miłość do ludzi najbiedniejszych. Ten dar łaski pozwala uczestnikom wspólnoty dostrzegać problemy najbiedniejszych. Istnienie tych problemów odczytują oni jako Boże wezwanie skierowane osobiście do siebie i odpowiadają na nie w duchu wiary.

Duchowość Ruchu, czerpiąc z duchowości swych patronów, św. Franciszka z Asyżu oraz św. Matki Teresy z Kalkuty, skupia się wokół osoby cierpiącego Chrystusa. Jego udręczone Ciało zawisło na krzyżu, kiedy za każdego z nas oddał swoje życie. Dziś daje nam swoje Ciało na pokarm w Eucharystii. Przychodzi dziś do nas także w nędznym przebraniu człowieka ubogiego, bezdomnego, osieroconego dziecka, którym uczestnicy Ruchu starają się służyć. „To jest ten sam Chrystus” (św. Matka Teresa z Kalkuty).

Najważniejszym programem pomocowym jest obecnie Adopcja Serca prowadzona od 1996 roku. Jest to długoterminowy, indywidualny lub grupowy patronat nad konkretnym osieroconym lub bardzo biednym dzieckiem w Afryce poprzez regularne wpłaty na jego utrzymanie, naukę i ochronę zdrowia. Zebrane środki trafiają do dzieci za pośrednictwem polskich misjonarzy, którzy w zamian dostarczają ofiarodawcom zdjęcia dzieci, informacje o nich oraz umożliwiają im nawiązanie korespondencji. Program koordynuje w Polsce gdańska wspólnota Ruchu. Jest realizowany także w Czechach. W ciągu 20 lat funkcjonowania programu pomoc otrzymało ponad 5 tys. dzieci, w tym ok. 3,5 tys. korzysta z niej obecnie. Jest wśród nich ok 20 księży, którzy mogli ukończyć seminarium duchowne w Kamerunie. Aktualnie wspieranych jest 23 kleryków. Adopcja Serca Ruchu Maitri jest pierwszym tego rodzaju programem w Polsce na szeroką skalę. Stał się inspiracją dla wielu podobnych programów, prowadzonych w Polsce przez zgromadzenia zakonne i organizacje pozarządowe.

Wśród dzieł Ruchu jest także dożywianie i leczenie zagłodzonych dzieci - program wsparcia dla misyjnych ośrodków zdrowia, które prowadzą taką pomoc. Ruch regularnie wspiera kilkanaście takich ośrodków. Wspiera też dożywianie dzieci w przedszkolach misyjnych. Jednorazowe projekty pomocy obejmują np. zakupy leków i sprzętu medycznego dla misyjnych ośrodków zdrowia, budowa studni, remonty i rozbudowa misyjnych szkół i ośrodków zdrowia, zakup samochodów terenowych dla misjonarzy (zakupiono dotąd 5 samochodów) itp. 

Ruch Maitri wspiera 53 placówki misyjne, prowadzone przez 23 zgromadzenia zakonne, w tym miedzy diecezjalne seminarium duchowne w Bertoua (Kamerun), w którym kształcą się klerycy z diecezji Doume – Abong Mbang gdzie posługę biskupią pełni ks. bp Jan Ozga.

Galeria zdjęć

wstecz