Męka Naszego Pana Jezusa Chrystusa

Wielki Piątek jest dniem smutku i żałoby. Każda śmierć jest tragedią, cóż dopiero śmierć Syna Bożego, zamordowanego przez tych, dla których zbawienia tak wiele uczynił. Który tak wiele uczynił dla Ciebie i dla mnie...

Przyszedł na ziemię Syn Boży, "leczył wszystkie choroby i słabości" synów ludzkich; tłumy zdumiewały się, widząc, że "niemi mówią, ułomni są zdrowi, chromi chodzą, niewidomi widzą"; w Niedzielę Palmową rzesze na Jego widok wołały pełne entuzjazmu "hosanna", aby zaledwie w kilka dni potem ochrypłymi głosami wołać: "Na krzyż z Nim!", "Krew Jego na nas i na dzieci nasze". Zbrodnia była tak straszliwą i jedyną, że nawet martwa przyroda została nią wstrząśnięta: "Słońce się zaćmiło", zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać, groby się otworzyły i wiele ciał świętych, którzy umarło, powstało.


Wielki Piątek to jednak w pewnym sensie także dzień wielkiej radości i zwycięstwa. Dokonało się przecież od tysięcy lat zapowiadane zbawienie rodzaju ludzkiego; wielkie pojednanie Boga z rodzajem ludzkim, nieba z ziemią; dzień powszechnego przebaczenia. Tego dnia Bóg darował nam wszystkie występki, skreślił zapis dłużny... To właśnie, co było naszym przeciwnikiem, usunął z drogi, przygwoździwszy do krzyża. Na tajemnicę Wielkiego Piątku należy patrzeć poprzez brzask poranka Wielkiej Nocy. Te dwa dni stanowią całość, są świadectwem najwymowniejszym, że to nie zło jest wieczne - ale dobro; śmierć jest ostatecznie zwyciężona przez życie, fałsz - przez prawdę, noc - przez dzień.


W tym dniu, w którym Chrystus złożył sam siebie na ołtarzu krzyża w kościołach na całym świecie nie sprawuje się Eucharystii, która tę ofiarę wyraża i uobecnia. Zamiast niej wierni gromadzą się na rozważaniu Drogi Krzyżowej oraz na Liturgii Męki Pańskiej, na którą składa się Liturgia Słowa z opisem Pasji według świętego Jana – naocznego świadka ukrzyżowania Chrystusa, modlitwa wiernych za całą ludzkość oraz obrzęd Komunii Świętej zakończony przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu.


Galeria zdjęć

wstecz