Rok 2009 w naszej Parafii...

Miniony rok 2009 obfitował w naszym parafialnym życiu w wiele wydarzeń. Dzięki Bożej Opatrzności, modlitwie, ofiarności i pracy naszych Parafian udało się przeprowadzić znaczące remonty oraz wiele ważnych inicjatyw. Bogu za błogosławieństwo naszym pracom, a ludziom za pomoc winniśmy wielką wdzięczność.

Oto krótka charakterystyka minionych 12 miesięcy. Nasza Parafia liczy około 3600 - 3800 osób. Jest to trudne do policzenia ze względu na budowę nowych domów, a także na ciagłą emigrację zarobkową. Za katolików podaje się około 3350 - 3400 osób. Jednak na niedzielną Eucharystię uczęszcza tylko około 1526 osób (w roku 2008 było to około 1560 osób). Do Komunii św. przystępuje średnio 500 osób każdej niedzieli. W ciągu całego 2009 roku podano wiernym naszej Parafii około 80 tyś 500 Komunii. Jeśli chodzi o pozostałe sakramenty święte to: chrzest św. przyjęły 43 osóby (w 2009 roku - 31), do I Komunii św. przystąpiło 27 dzieci (w 2008 roku - 46), sakrament bierzmowania otrzymało 60 osób (w 2008 roku - 36), pobłogosławiono 17 małżeństw (w 2008 roku - 18), na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzono 50 osób (w 2008 roki - 51), co miesięcznie 20 - 25 osób jest odwiedzanych w ramach odwiedzin chorych. Najbardziej widocznym przedsięwzięciem minionego roku jest wykonanie remontu dachu kościoła, z wymianą dachówki, oczyszczenie tynków kościoła i salek, remont cmentarza i ustawienie na nim nowego krzyża. Nasi Parafianie brali udział w pilegrzymkach, między innymi do Piekar, na Górę św. Anny, do Rud Raciborskich, do katedry, na Lednicę. Mimo wielu wydatków związanych z pracami remontowymi wsparliśmy finansowo akcje prowadzone przez Caritas, łożyliśmy na rzecz diecezji i Seminarium, na Opactwo w Rudach, Ośrodek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Rusinowicach, pomogliśmy misjonarzom - między innymi z Togo i Syberii. Tradycyjnie miały miejsce doroczne wydarzenia - Dzień Chorego, 50 rocznica I Komunii św., odbyła się Majówka Stolarzowicka. Miniony rok obfitował również w rocznice, z których najważniejszą było 80 lecie konsekracji naszego kościoła, uroczyście świętowane w Odpust parafialny. Pozostaje sobie tylko życzyć, by rozpoczynający się rok był równie bogaty w Boże błogosławieństwo, a jest ono potrzbne, bo i plany wielkie - prace na cmentarzu w Górnikach, remont salek katechetycznych, wymiana dachu na probostwie... to tylko niektóre z prac zaplanowanych na nowy rok. Za wszelką pomoc i życzliwość wszytskim serdeczne Bóg zapłać.