Betlejemskie Światełko Pokoju

18 grudnia na naszą Parafię przybyło Betlejemskie Światełko Pokoju, przyniesione tradycyjnie przez Harcerzy.

Akcja 'Betlejemskie Światło Pokoju' została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego odbiera Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej – przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju. W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim Światłem Pokoju z Prymasem Polski, a następnie z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód  - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy - nawet poza krąg polarny. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. My, harcerze, roznosząc Betlejemski Ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski, pełnimy służbę, ulepszamy świat. Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, pokazujemy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa.

Do naszej Parafii pierwszy raz Betlejemskie Światełko Pokoju trafiło w 1993 roku dzięki Księdzu Zbigniewowi Lachowiczowi, który otrzymał je z Hufca Harcerskiego z Lublińca. Od tamtego czasu nasi Harcerze i Zuchy corocznie dbają o to, by Światełko dotarło do Stolarzowic. Otrzymują je z Bazyliki w Piekarach Śląskich, prawie zawsze wracając z Piekar piechotą. Za taka postawę szczególne podziękowania dla Druha Andrzeja Borudzkiego.

Uroczste wniesienie Światełka do naszego kościoła będzie miało miejsce w środę 23 grudnia, podczas Mszy świętej roratniej. Po Mszy oraz w samą Wigilię do godziny 12 w południe (tak jak będzie trwała spowiedź) każdy z nas będzie mógł zabrać Światełko do swojego domu. Tradycyjnie wartę przy nim trzymać będą nasi harcerze. Dziękujemy Im za godną naśladowania i pochwały postawę.